Sieťotlač je jednou z najstarších metód aplikácie dizajnu alebo iného obrázka na látku. Vzor sa prenáša na látku pomocou šablóny. Šablóna môže byť vyrobená z rôznych materiálov.
Ako šablónu možno použiť sieťku zo syntetických materiálov, kovovú sieťku alebo sieťku z prírodného hodvábu. Najčastejšie sa používajú syntetické a kovové šablóny, pretože sú cenovo výhodnejšie.
Na látku je možné aplikovať akýkoľvek obrázok – kresby, nápisy, firemné kontakty, logá, fotografie atď. Veľkosť vzoru a počet farieb sa môžu tiež líšiť.
Najčastejšie sa kresby aplikujú na tričká, mikiny, polo, tašky a iné látkové predmety. Na aplikáciu obrázka je lepšie použiť prírodné tkaniny, pretože od toho závisí kvalita konečného produktu.
Technológia sieťotlače na oblečenie
Technológia sieťotlače sa líši v závislosti od spôsobu aplikácie obrázka. Existujú nasledujúce technológie tlače:
- kontaktná metóda;
- bezkontaktným spôsobom.
Kontaktný spôsob potlače odevu
Je charakteristický kontaktom sieťoviny s materiálom, na ktorý je obrázok aplikovaný. Kresba sa nanáša stierkou – to je prvok stroja, ktorý vyzerá veľmi podobne ako oceľová špachtla.
V prvej fáze kreslenia by ste mali šablónu vyčistiť a odmastiť pomocou špeciálneho nástroja. Potom sa pripraví šablóna, ktorá môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu – papiera alebo plechu.
Aby bol budúci obrázok na oblečení jasný, povrch sieťoviny, ktorý je v kontakte s látkou, sa v niekoľkých fázach ošetrí želatínovým fotoroztokom. Zadná strana je tiež pokrytá takýmto roztokom, po ktorom sa šablóna vysuší.
Potom sa priehľadné fólie skopírujú pomocou procesu expozície. Nasleduje umývanie a vývoj. Poslednou fázou aplikácie obrázka je tlač.
Tento spôsob kreslenia vzoru na oblečenie sa vyznačuje nasledujúcimi vlastnosťami:
- Fotoroztok, ktorým sa sieťka spracováva, by nemal byť vystavená slnečnému žiareniu.
- Počas sušenia sa objem takéhoto roztoku výrazne zmenší.
- V procese kreslenia vzoru na tkanine by vlhkosť v miestnosti mala byť 65%.
- Čas sušenia fotoroztoku je možné určiť iba počas prevádzky.
Bezkontaktná metóda nanášania obrázka na oblečenie
Vyznačuje sa podobným procesom, pričom existujú niektoré funkcie. Pri prenose vzoru teda sieťka neprichádza do kontaktu s materiálom, na ktorý je obrázok nanesený. Farba sa pretláča cez sieťku nie pomocou stierky, ale pomocou elektrostatických síl.
Po vytlačení a prenose obrázka nezabudnite vyčistiť mriežku od zvyškov atramentu. Moderné technológie sieťotlače sa neustále zdokonaľujú a modernizujú, v dôsledku čoho sa konečný výsledok stáva lepším.
Výhody a nevýhody sieťotlače
Sieťotlač má mnoho výhod, a preto je veľmi žiadaná. Medzi výhody sieťotlače na odevy patria:
- jednoduchosť kreslenia obrázku;
- rýchlosť výroby;
- nízke náklady na prenos obrazu;
- farba sa nanáša v dostatočne hustej vrstve, takže obraz je objemný a nasýtený;
- možnosť použiť ďalšie dekoratívne prvky na obrázku – 3D, trblietky, flitre atď.;
- vysoká úroveň kvality obrazu;
- trvanlivosť a odolnosť ťahu proti opotrebovaniu;
- schopnosť aplikovať vzor takmer akejkoľvek veľkosti na oblečenie alebo látku;
- schopnosť aplikovať technológiu tlače na rovný a trojrozmerný povrch;
- obrázok môžete aplikovať na rôzne povrchy: tkanina, plast, drevo, keramika, kov, kartón atď.
Treba si uvedomiť aj nevýhody sieťotlače. Medzi ne patrí dôslednosť procesu, pretože každá farba sa aplikuje postupne. Okrem toho sa veľkorozmerné výkresy prenášajú na materiál po častiach – vzniká niekoľko šablón, ktoré sa potom navzájom spájajú.
Kedy je najlepšie použiť sieťotlač?
Rozsah sieťotlače je neobmedzený. Sieťotlač sa používa na vytváranie odevov – prenášanie obrázkov a kresieb, vytváranie prvkov firemnej kultúry a suvenírov.
Môžete použiť vzory na šálky, tašky, oblečenie, fotorámiky, perá, poznámkové bloky, albumy a ďalšie. Výhody sieťotlače zahŕňaju vytvorenie mnohých kópií produktov s rovnakým obrázkom.
Výhody a možnosti sieťotlače, ako aj vysoká kvalita hotového výrobku zvyšujú aktuálnosť tejto metódy tlače. Špecialisti Logomaster vám pomôžu vytvoriť vysokokvalitný a jedinečný produkt, ktorý bude prinášať výhody a potešenie po dlhú dobu.